Jak wiadomo zawód lekarza do łatwych nie należy. Wymaga dużo lat nauki, doświadczenia. Zadaniem lekarza jest niesienie pomocy pacjentom. Każda ze specjalizacji niesie ze sobą pewne trudności.

Z czym musi zmierzyć się lejarz ortopeda?

Do zadań lekarza ortopedy należy diagnozowanie oraz leczenie chorób jak również urazów które dotykają narządów ruchu. Aby dostać się do tego specjalisty trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Wówczas osoba która jest ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia może skorzystać z takiej wizyty bezpłatnie. Trzeba jednak się liczyć z tym, że do ortopedy są kolejki i termin oczekiwania może być różny. Można również udać się na wizytę płatną-do gabinetu prywatnego. Zaletą jest krótki czas oczekiwania na wizytę. Wadą natomiast to, że każde przepisane badanie będzie również płatne.

Gdzie przyjmują lekarze ortopedzi?

Lekarza ortopedę znajdziemy w każdym większym mieście. Czy to będzie ortopeda w Katowicach czy też w Krakowie to bez względu na to jakie to będzie miasto aby wizyta była bezpłatna wymagane jest skierowanie do specjalisty wydawane przez lekarza pierwszego kontaktu.

Z jakimi schorzeniami pacjent może się udać do tego specjalisty?

Lekarz ortopeda jest w stanie pomóc w następujących schorzeniach:
różne wady postawy takie jak skolioza, lodroza i inne
-choroba Olliera
-przepukliny
-dyskopatie
-płaskostopie
-zmiany zwyrodnieniowe,
-rwa kulszowa
-różnego rodzaju urazy np. złamaniam skręcenia, zwichnięcia, bądź inne uszkodzenia
-choroba Scheuermanna,
-nowotwory kości
-wady wrodzone dotyczące układu ruchu,
-przeciążenia,
-choroby zapalne stawów oraz kości,
-i inne

Lekarz ortopeda kiedy zgłasza się do niego pacjent w pierwszej kolejności przeprowadzi skrupulatny wywiad z pacjentem na temat jego dolegliwości, stanu zdrowia, przyjmowanych leków. Może również wykonać badania palpacyjne. Zdarza się, że nie jest wstanie na podstawie wywiadu, badania i władnej oceny dokładnie zdiagnozować problemu wówczas najczęściej zleca wykonanie określonych badań. Diagnostyka może być różna. Lekarz ortopeda może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, tomografii komputerowej, rezonansu, badania ultrasonograficznego, artrografi, czy również densytometrii, a także innych badań niezbędnych do postawienia trafnej diagnozy. Dzięki wykonanym badaniom będzie w stanie ocenić charakter zmian w strukturze kości czy stawów.

Ortopeda może wdrożyć leczenie farmakologiczne, które ma przynieść często ulgę w bólu. Stosuje różnego rodzaju leki. Są to czasami leki rozkurczowe bądź niesterydowe leki przeciwzapalne. Często lekarz ortopeda zapisuje pacjentowi zalecenie zastosowania u niego zabiegów fizjoterapeutycznych. Mogą to być na przykład masaże lecznicze, prądy,
elektroterapia, czy również różnego rodzaju ćwiczenia rehabilitacyjne. Jeśli jednak zastosowane metody nie przynoszą oczekiwanego rezultatu wówczas może być konieczne inwazyjne leczenie chirurgiczne po których często pacjent musi być podda niekiedy długotrwałej rehabilitacji. Wszystko zależy od dolegliwości pacjenta.