Trudno jest wrócić do normalności po wypadku drogowym. Inaczej człowiek czuje się po wypadku którego był sprawcą, a inaczej po wypadku w którym był ofiarą.

Często trzeba zmierzyć się z traumą której pokonanie jest niejednokrotnie bardzo trudne i wymaga wiele czasu. 

 

Wiele osób nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z przeżyciami, dlatego wymaga wsparcia osób bliskich, a często również wymaga pomocy specjalisty. Po wypadkach  konieczne są czasami operacje w szpitalach, długa rehabilitacja, czasami nawet operacje plastyczne w celu zrekonstruowanie na przykład twarzy. Operacje plastyczne w Bielsku wykonywane są w klinikach medycyny estetycznej. Dla kogoś wydawać by się mogło błachą sprawą wygląd zewnętrzny, jednak dla osób które przeszły wypadki komunikacyjne jest to często bariera nie do pokonania aby wrócić do normalnego życia wśród ludzi. Dlatego też operacje plastyczne mają bardzo duże znaczenie nie tylko ze względów zdrowotnych ale również ze względów na wpływu na psychikę pacjenta. 

 

Istnieje wiele różnych organizacji które pomagają zarówno ofiarom wypadków drogowych, jak też sprawcom wypadków. Wyszukać w Internecie można adresy siedziby oraz strony internetowe takich programów. Wiele z nich pomaga pokonać objawy stresu pourazowego. W fundacjach pracuje wielu specjalistów również psychologów oraz psychiatrów, którzy pomogą pokonać traumę. Warto wybrać się nawet do gabinetu psychoterapeutycznego gdzie rozmowa bardzo często pomaga wrócić do normalności. 

 

Terapia u psychologa może się odbywać równocześnie z rehabilitacją którą bardzo często trzeba przechodzić po wypadkach. Konieczne jest z pewnością poddanie się kompleksowym badaniom, aby wykluczyć uszkodzenia wewnętrzne których czasami z zewnątrz nie widać a pojawiają się po pewnych czasach groźne dla życia dolegliwości. Niekiedy konieczne  jest wielomiesięczne korzystanie z rehabilitacji aby powrócić do pełnej sprawności. Kompleksowe podejście do tematu czyli rehabilitacja ale również rozmowy z psychologiem pomagają szybciej wrócić do normalności, szybciej otrząsnąć się po wypadku być może nie zapomnieć ale oswoić się z daną sytuacją i zacząć żyć normalnie. 

Niekiedy pomaga znalezienie sobie nowej pasji hobby, które będzie zajmowało czas. Nadmiar wolnego czasu nie wpływa korzystnie na osobę po wypadku. Bo ona wówczas więcej czasu na myślenie o negatywnych zdarzeniach. Zajmując myśli czymś przyjemnym na przykład nowym hobby będzie mogła chociaż na chwilę oderwać się od przykrych wspomnień odstresować się wprowadzić odrobinę radości do życia. U pacjentów wielokrotnie po wypadkach komunikacyjnych przydarza się depresja. Nie należy się jej wstydzić. Nie można również jej lekceważyć. Warto poszukać pomocy u psychologa bądź psychoterapeuty. 

Osobie niepełnosprawnej przysługują różnego rodzaju uprawnienia oraz dofinansowania można o nie zapytać na przykład w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie nawet w Urzędzie Pracy bądź też w Oddziale Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Można uzyskać różnego rodzaju świadczenia rentowe, zasiłki bądź wsparcia bytowe oraz wsparcie   na zniesienie barier architektonicznych. 

Jeśli nie wiadomo gdzie zgłosić się o pomoc, warto zacząć od ośrodka położonego najbliżej czyli od Ośrodka Pomocy Społecznej, tam z pewnością udzielone zostaną wszelkie informacje na temat dostępnych form pomocy lub informacje gdzie takich form szukać.