Stopy są tą częścią ciała, które codziennie pokonują wiele kilometrów, dźwigając nasze ciało.

Warto więc jest o nie zadbać, fundując im odpowiednie, wygodne obuwie. Dobór odpowiedniego obuwia czasami sprawia problem. Dzieje się  to w sytuacjach kiedy stopyy dotykają pewne nieprawidłowości takie  jak pronacja bądź supinacja. Co właściwie oznaczają te pojęcia?

 

To czy w prawidłowy sposób ustawia się stopy widać po obuwiu. Stopy które układają się w sposób nieprawidłowy ścierają podeszwę od jej wewnętrznej bądź  zewnętrznej strony. Rodzice mogą to zaobserwować u swoich dzieci często idąc za nimi i patrząc jak układają stopy oraz kolana. 

 

Warto zwrócić uwagę na to oraz zainteresować się tematem gdyż nieleczone wady stóp powodują i różnego rodzaju wady postawy, ponadto przyczyniając się różnego rodzaju bólów w późniejszym wieku.

Lekarz rodzinny przyjmuje pacjentów z różnymi problemami. Jest to lekarz pierwszego kontaktu który doradzi czy stopy dziecka należy konsultować u ortopedy czy wymagana jest wizyta u podologa. Lekarz pediatra jest lekarzem pierwszego kontaktu i on z pewnością zwróci uwagę na budowę stóp dziecka. Od tego lekarza można otrzymać skierowanie na wizytę w poradni ortopedycznej. Na taką wizytę można się udać również prywatnie. Można również udać się na wizytę do podologa który ma również odpowiednie wykształcenie do tego aby ocenić stan zdrowia stóp. 

 

Najczęstszymi problemami stóp zarówno u dorosłych jak i u dzieci jest nadmierna pronacja bądź supinacja. Te dwa terminy oznaczają sposób stawiania stopy podczas chodzenia oraz biegania. Oznaczają one również zdolność organizmu do amortyzowania wstrząsów które powstają podczas codziennego chodzenia.  To w jaki sposób układa się stopy ma istotny wpływ na zdrowie nóg oraz kręgosłupa.

 

Już w domu można sprawdzić w jaki sposób ustawia się stopy Można wykonać to przy pomocy łatwego testu-  wystarczy do tego biała kartka oraz zmoczona stopa. Odciskają stopę na papierze należy ją następnie przeanalizować.  Jeśli na kartce widoczny jest pełny odcisk stopy wówczas oznacza to że jest duże prawdopodobieństwo że ma się z tobą pronującą-  jest to tak zwana nadpronacja. Natomiast jeśli odciśnięta stopa nie jest całości widoczna, a widoczny jest tylko cienki pasek który łączy piętę oraz palce może to oznaczać że jest nadmierna supinacja czyli nadsupinacja. W przypadku kiedy na kartce widoczny jest średni odcisk,  wówczas może przypuszczać że stopa jest neutralna.Jest to jedynie taki domowy test. Jeżeli ma się nadal wątpliwości udać się do lekarza ortopedy bądź do podologa który fachowym okiem oceni stopy. Do takiego lekarza warto się również udać w przypadku problemów  bólu pojawiającego się w piętach w przypadku odcisków czy modzeli Wszystkie dolegliwości pojawiające się na stopach mogą być związane z nieprawidłowym stawianiem stopy podczas chodzenia . Często wymagane jest stosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych których zadaniem jest ustawienie stopy w taki  sposób aby przyjęła ona prawidłową pozycję. Odpowiednio dobrane wkładki skorygują postawę  skorygują wady stopy co będzie miało znaczący wpływ na postawę całego ciała. Nowoczesne gabinety patologiczne wyposażone są w różnego rodzaju przyrządy do komputerowego pomiaru stopy, gdzie widoczna jest konkretna siła nacisku na daną partię stopy. Dokładniej widać jest która część stopy jest nadmiernie obciążona i wówczas można wykonać specjalne wkładki 3D indywidualnie dobrane do konkretnej stopy które z pewnością pomogą skorygować wadę postawy. Oczywiście ważne są również ćwiczenia z fizjoterapeutą, bądź nawet ćwiczenia w domu. Aby zobaczyć poprawę trzeba włożyć trochę pracy w ćwiczenia stóp. Same wkładki mogą nie być wystarczające, ale w połączeniu z ćwiczeniami mogą przynieść bardzo dobre rezultaty.