Na bóle kręgosłupa kiedyś skarżyli się wyłącznie dorośli. Dzisiaj niestety ten problem dotyka coraz młodsze osoby. Z czego to wynika? Jakie są przyczyny bólów kręgosłupa?

Wydawać by się mogło, że plecy bolą zwłaszcza od dźwigania. Nic bardziej mylnego. Obecnie ból często pojawia się u osób, które mają pracę siedzącą. Przez kilka lub nawet kilkanaście godzin siedzą przy komputerze. I to w ostatnuch czasach jest główną przyczyną dolegliwości bólowych, bowiem w czasie kiedy człowiek siedzy bardzo obciążony jest dysk czyli krążek międzykręgowy. Takie obciążenie jest większe nawet niż podczas stania. Stojąc obciążenie wynosi około 100kg natomiast siedząc to obciążenie dochodzi nawet do 140kg. Najlepiej dla dysku jest kiedy leżymy, bowiem wyedy działa na niego obciążenie około 25 kg. To właśnie dziedzący truyb życia, mało ruchu wpływają na to, że coraz częściej bolą plecy. Nie pomagają maści, nie pomagają kremy, plastry. Konieczne czasami bywa wykonanie badania rtg. rtg w krakowie wykonać można w szpilalu bądź w przychodni korzystając z ubezpieczenia nfz a jeśli ktoś takim nie dysponuje wówczas badanie można wykonać prywatnie, płacąc za nie ale należy pamiętać, że nawet na prywatnie wykonywane badanie rtg trzeba mieć skierowanie od lekarza.

Ból najczęściej pojawia się w dolnej części pleców czyli w części lędźwiowej. Ból również wynika często z przesunięcia kręgów szyjnych. Często pochylamy się do komputera, korzystanie ze smartfonów, tabletów również ma wpływ na złą postawę ciała. Na lędźwiach z kolei spoczywa cały ciężar górnej części ciała. Jest ona nieustannie poddawana naprężeniom. Może dochodzić czasami do przeziążeń i w konsekwencji do uszkodzeń. Pojawia się ból oraz dyskomfort.

Kobiety dodatkowo narażone są na dolegliwości bólowe, które wynikają z noszenia niewygodnego obuwia a chodzi zwłaszcza o wysokie obcasy.

Chodzenie częste na wysokich obcasach powoduje, że skraca się ścięgne Achillesa, po ciągłym chodzeniu w takich butach ścięgno achillesa na stałe zostaje w przykurczu. Wygina się kręgosłup w części lędźwiowej, pojawiają się problemy kiedy trzeba wyprostować stopę. Wszystko to prowadzi do bólów kręgosłupa. Najlepiej jest chodzić w szpilkach jedynie okazjonalnie, na jakieś szczególne okazje, a na co dzień postawić raczej na wygodne obuwie płaskie bądź na niskim obcasie. Najlepiej jeśli nie są to balerinki, które nie zapewniają stopie żadnej amortyzacji a jedynie dodatkowo ją męczą.

Najlepszym sposobem na zapobieganie bólów kręgosłupa jest duża dawka ruchu, zmniejszenie ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej, zwiększenie ilości ćwiczeń, spacerów, pracy fizycznej. Aby nie dołączyć do grona osób, które zmagają sie z bólami kręgosłupa trzeba się przede wszystkim dużo ruszać. Pamietajmy- rozsądna dawka ruchu dodstosowana do indywidualnych możliwości to najlepsze lekarstwo! Nie pomogą maści, nie pomogą kremy i plastry. Pomoże codzienna dawka spaceru, ćwiczeń, zachowanie prawidłowej wagi ciała i ogólnie rzecz biorąc zdrowy tryb życia.