Dzieci są dużo trudniejszymi pacjentami niż dorośli. Ich charakter i temperament utrudniają często rehabilitację. Niemniej jednak wiele dzieci potrzebuję tej rehabilitacji, aby osiągnąć maksymalną sprawność oraz samodzielność na kolejnych etapach rozwoju. W przypadku kiedy ma dziecko problem zdrowotny odpowiednio wcześniej podjęta rehabilitacja pozwala na znacznie zminimalizowanie problemu zdrowotnego bądź jego całkowite wyeliminowanie.

Kluczową kwestią jest odpowiednio dobrana rehabilitacja do stanu zdrowia dziecka. Powinna być ona wykonywana pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta. Takiej rehabilitacji nie wolno przeprowadzać na własną rękę, gdyż może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Możliwości terapeutyczne obecnie są bardzo duże, dlatego też warto wybrać się do rehabilitanta który ma odpowiednie kwalifikacje oraz przechodzi nowoczesne szkolenia, ciągle się szkoli i posiada wiedzę którą stale poszerza. Taka rehabilitacja dzieci w Warszawie możliwa jest w różnych gabinetach rehabilitacji oraz fizjoterapii. W Internecie znaleźć można wiele stron na których gromadzone są informacje na temat gabinetów rehabilitujących dzieci. Takie strony są ułatwieniem zarówno dla rodziców w znalezieniu odpowiedniego terapeuty jak i umożliwiają terapeutom oraz rehabilitantom dotarcie do jak największej liczby pacjentów.

Dzieci wymagają rehabilitacji z różnych powodów. Niektóre z nich rodzą się z wadami które należy później niwelować. Mogą to być zaburzenia wieku rozwojowego, problemy neurologiczne, ortopedyczne bądź czasami genetyczne. Rehabilitacja to również profilaktyka zaburzeń psychoruchowych. Dzieci nie wszystkie są w stanie samodzielnie nauczyć się poprawnych nawyków ruchowych. Niektórym konieczna jest pomoc fizjoterapeutów którzy we właściwy sposób z odpowiednim podejściem do małego pacjenta są w stanie nauczyć dziecko tych nawyków. Fizjoterapeuci uczą również rodziców w jaki sposób postępować z dzieckiem, jak dzieci należy karmić, przewijać, jak się z nim bawić tak aby ułatwić dziecku nabycie prawidłowych wzorców ruchu. Ważne jest aby już od samego urodzenia we właściwy sposób opiekować się dzieckiem. Indywidualne podejście fizjoterapeuty do dziecka jest bardzo istotne jeśli dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe, drżenie kończyn, śpi niespokojnie, ma trudności z zasypianiem, bo wówczas może świadczyć to że pojawiają się pewne problemy neurologiczne które trzeba zniwelować, aby uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych. Podczas spotkań z rehabilitantem rodzice otrzymują od niego instruktaż w jaki sposób wspierać rozwój dziecka odpowiednio dobranymi ćwiczeniami, które wykonuje się z dzieckiem w domu. Rehabilitant omawia zasady pielęgnacji dziecka, dobiera je indywidualnie do każdego małego pacjenta. Rehabilitanci często współpracują z pediatrami oraz neurologami dziecięcymi, mi tak aby postawić jak najdokładniejszą diagnozę pod kątem zaburzeń neurologicznych bądź innych chorób które powodują takie zaburzenia. Lekarz współpracujący z fizjoterapeutą stawia dokładną diagnozę oraz dobiera razem z nim odpowiednią metodę fizjoterapii leczenia dziecka. Czasami przed podjęciem rehabilitacji konieczne jest wykonanie dokładniejszy diagnostyki między innymi badań USG przezciemiączkowego, badanie krwi, USG jamy brzusznej, czasami konieczna jest również konsultacja z innym specjalistą.