Fizjoterapia przydaje się nie tylko osobom chorym, po wypadkach, urazach. Fizjoterapia potrafi  pomóc ludziom również zdrowym w tym także kobietom w ciąży, jak również po ciąży.  

Fizjoterapia kobiet w ciąży jest odrębną dziedziną rehabilitacji zajmującą się profilaktyką, diagnozowaniem, a następnie eliminowaniem powikłań które mogą powstać w organizmie kobiety w czasie ciąży, jak również po porodzie, po połogu oraz w późniejszym czasie. 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak różne dolegliwości mogą dotykać kobiety w ciąży.  Nie powinny być one traktowane jako normalne lecz warto się nimi bliżej zająć. Kobiety w tym wcale nie muszą na nie cierpieć.  W tym celu stworzona została właśnie odpowiednia fizjoterapia dla kobiet w ciąży. Są to odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne, ćwiczenia których celem jest złagodzenie dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych, ćwiczenia odprężające, wzmacniające kończyny górne oraz dolne, masaż. Może to być również mobilizacja blizny po cesarskim cięciu oraz nacięciu krocza.  Niezwykle ważne również są ćwiczenia mięśni kegla, ćwiczenia mięśni po rozejściu się kresy białej, ćwiczenia miednicy. 

Oferta dla kobiet w ciąży jest bardzo bogata. Kobietom w ciąży pomoże taki specjalista jak w fizjoterapeuta w Krakowie . Tam zgłaszając się do odpowiedniego gabinetu rehabilitacji bądź fizjoterapii można liczyć na fachową pomoc. 

Kobiety w ciąży szczególnie odczuwają problemy ze strony układu moczowego oraz płciowego. Może to być wysiłkowe nietrzymanie moczu, częstomocz, bolesność podczas stosunków seksualnych, hemoroidy, zaparcia, nietrzymanie gazów, obniżenie ścian pochwy oraz narządów miednicy mniejszej. Z tymi dolegliwościami można się zmierzyć. Warto wcześnie rozpocząć fizjoterapię. Odpowiednio prowadzona zdecydowanie będzie miała korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne kobiety.  Kobieta która urodziła dziecko jest bardzo wrażliwa emocjonalnie, jest wrażliwa na punkcie swojego wyglądu, warto więc pomóc jej wrócić do pełni sił oraz zdrowia nie tylko fizycznego ale również psychicznego. W profesjonalnych ośrodkach fizjoterapeuci potrafią się zająć kobietami w ciąży oraz po ciąży, tak aby ulżyć im w ich różnych dolegliwościach. Macierzyństwo jest trudne dlatego też ważna jest odpowiednia edukacja oraz profilaktyka która może zapobiec wielu problemom. 

Działania profilaktyczne powinny pojawić się już w okresie poprzedzającym zajście w ciążę jak również po jej rozwiązaniu. Wielu dolegliwości można zapobiegać. Niezwykle często pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu. Wynika to z osłabienia mięśni miednicy. Jest to problem dosyć wstydliwy oraz dokuczliwy. Osłabieniu ulegają mięśnie zaciskające cewkę moczową- wyćwiczone mięśnie pracują lepiej i efektywniej dlatego też dobrze jest aby fizjoterapeuta wytłumaczył na czym mają polegać ćwiczenia wzmacniające mięśnie.  Obecnie fizjoterapeuci specjalizują się w nowoczesnych metodach leczenia dolegliwości kobiecych-warto skorzystać z ich pomocy.