Oparzenia ciała są niewątpliwie bardzo bolesnymi urazami. Oparzenie spowodowane jest działaniem czynnika zewnętrznego na tkanki ciała. Oparzenia mogą być bardzo różnorodne. Oparzenia są bardzo bolesne i ich bolesność nie znika w momencie zaprzestania działania czynnika sprawczego. Dopiero zaczyna się prawdziwy ból i zmaganie się z nim na wielu płaszczyznach. Konsekwencje oparzeń mogą być bardzo przykre i bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Rana oparzeniowa jest niestety trudna do gojenia.

Według danych rocznie na świecie około 1% ludzi ulega oparzeniom. W większości przypadków oparzeniom ulegają dzieci.

Oparzenia klasyfikuje się według różnego stopnia:

Stopień I jest wówczas kiedy oparzeniu ulegają powierzchniowe warstwy naskórka. Wówczas pojawia się bolesność, rumień. rana taka goi się dość szybko raczej bez powikłań.

Stopień II A to sytuacja kiedy oparzeniom ulega niemal cała warstwa naskórka jak również powierzchniowe warstwy skóry właściwej. Wówczas na skórze można zaobserwować bolesne pęcherze. Mogą na skórze pozostawać blizny i przebarwienia.

Stopień II B to sytuacja kiedy oparzeniu ulega zarówno naskórek jak i głębokie warstwy skóry właściwej. Można zaobserwować martwicę naskórkowo-skórną. Po tym typie oparzenia mogą pozostawać blizny przerostowe.

Stopień III oparzenia dotyczą całej grubości skóry właściwej. Ray są bardzo bolesne i długo gojące.

Stopień IV – to oparzenia pełnej grubości skóry. W tym przypadku zniszczone zostają tkani leżące pod tkanką podskórną czyi mięśnie, ścięgna czy nawet kości i stawy.

Leczenie oparzeń bywa długotrwałe i bolesne. Niekiedy potrzebny jest również przeszczep włosów. Szczególnie traumatyczne są często oparzenia twarzy kiedy to zniszczona zostaje skóra na twarzy.

Oparzenia pojawiają się na skutek wylania gorącego płynu, czyli wody, tłuszczu, parafiny, wosku. Oparzenie może być również wywołane płomieniem. Oparzyć się również można poprzez kontakt z gorącym przedmiotem takim jak żelazko, piecyk, urządzenia gospodarstwa domowego.

Leczenie oparzeń musi być kompleksowe. Potrzebne jest zarówno fizykoterapia, masaż kinezyterapia, pozycjonowanie. Potrzeba jest często również pomoc psychologiczna dla pacjenta. Konieczny bywa czasami przeszczep tkanek. Ważną rolę pełni fizjoterapeuta. Jego zadaniem jest bowiem zwiększanie zakresu ruchów w stawach, jak również zwiększanie wytrzymałości oraz siły mięśni. Znaczenie ma również odpowiednie pielęgnowanie skóry tak aby blizna był płaska i nie przeszkadzała w wykonywaniu czynności dnia codziennego.

Niestety oparzeniom ulegają często dzieci. To one są ciekawe świata i niestety często ulegają oparzeniom zwłaszcza gorącymi płynami. Oparzenia powodują ból, który jest jednym z najmocniejszych jakich może doświadczyć człowiek. Leczenie oparzeń jest długotrwałe. Często wymagają pobytu na specjalnych oddziałach oparzeniowych, które są w nielicznych szpitalach. To tam właśnie są specjalne sprzęty i aparatury które umożliwiają prawidłowe leczenie oparzeń.

Lepiej aby nikt nigdy nie musiał doświadczać takich boleści a wiedzę na temat oparzeń znał jedynie z książek.