Siedzący tryb życia i mniej ruchu niż kilka- kilkanaście lat temu sprawia, że wiele osób cierpi na schorzenia kręgosłupa, na dolegliwości bólowe w różnych jego odcinkach. Takie dolegliwości dotykają często osoby starsze.
Wówczas z pomocą przychodzi sanatorium lub uzdrowisko.
Na co się zdecydować? Czy w sanatorium prowadzona jest rehabilitacja? Czy przyniesie ona korzyści zdrowotne?
Niewątpliwie sanatorium jest popularnym miejscem które łączy zarówno leczenie z odpoczynkiem. Sama nazwa wywodzi się z języka łacińskiego gdzie “sanatio” oznacza uzdrowienie. Sanatorium jest inaczej zakładem leczniczym z którego mogą skorzystać osoby po ciężkich chorobach bądź również pacjenci których dotykają schorzenia przewlekłe. Pacjenci mogą tam korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych jak również wypoczywać, korzystać z zalet środowiska naturalnego. Najczęściej sanatoria położone są w miejscach gdzie jest korzystny mikroklimat, dostęp do natury, w miejscach gdzie jest dostęp do wód mineralnych, gdzie pacjenci mogą wypoczywać również w sposób aktywny.
Rehabilitacja prowadzona jest oczywiście nie tylko w sanatoriach ale również w szpitalu bądź prywatnych gabinetach fizjoterapeutów. Na zabiegi można liczyć w różnych miastach, może to być rehabilitacja w Krakowie jeśli ktoś tam mieszka. Można tam skorzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej, bądź domowej. Jeśli jednak stan zdrowia pacjenta wymaga kompleksowej opieki wówczas warto rozważyć pobyt w sanatorium.
Czy są jakieś różnice między uzdrowiskowym leczeniem sanatoryjnym a uzdrowiskową rehabilitacją?
Jeśli chodzi o uzdrowiskową rehabilitację pobyt w trwa 28 dni podczas których pacjent ma wykonywane ok 5 zabiegów dziennie w tym jeden zabieg bodźcowy który wykorzystuje naturalne surowce lecznicze. Zabiegi takie wykonywane są do południa jak również po południu przez 6 dni w tygodniu. Z takiego typu rehabilitacji mogą korzystać osoby które są ubezpieczone i cierpią na schorzenia neurologiczne, ortopedyczno-urazowe bądź reumatologiczne, wówczas kiedy są samodzielne i nie wymagają opieki innej osoby Skierowanie na taką rehabilitację wystawia lekarz specjalista z odpowiedniej poradni bądź lekarz z oddziału szpitalnego o tej specjalności. Pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarską, codziennie również mogą skorzystać z pomocy lekarza prowadzącego leczenie. Pacjenci mogą liczyć na opiekę również w godzinach wieczornych i nocnych.
Uzdrowiskowa rehabilitacja różni się od sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego dla dorosłych tym że ta druga trwa 21 dni i najczęściej jest częściowo odpłatne dla ubezpieczonego. Osoby decydujące się na taki pobyt ponadto ponoszą częściowe koszty wyżywienia oraz zakwaterowania. Wysokość odpłatności uzależniona jest od standardu oraz sezonu w którym będzie się przybywało w danym sanatorium. Zabiegi odbywają się również przez 6 dni w tygodniu. Pacjentom zapewnione jest minimum 3 zabiegi dziennie w tym jeden zabieg bodźcowy zasadniczy. W przypadku rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym skierowanie może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego w pierwszej dobie po przyjęciu przeprowadzane jest badanie lekarskie jest ono powtarzane co najmniej raz w trakcie pobytu, a badanie końcowe wykonywane jest około 48 godzin przed wypisem. Wybrane programy leczenia są na bieżąco korygowane.
Decyzja pacjenta o wyjeździe do sanatorium bądź uzdrowiska powinna uwzględniać jego stan zdrowia. Sanatoria i uzdrowiska świadczą różne usługi, mają różne pakiety. Lekarz pomoże zdecydować do jakiego ośrodka najlepiej się udać ze swoim schorzeniem. Leczenie w sanatorium przynosi wiele korzyści ponieważ połączone jest z relaksem co potęguje działanie zdrowotne, mniej stresu, relaks, kontakt z naturą pozytywnie wpływają na stan zdrowia pacjenta, a dodatkowo odpowiednia rehabilitacja przyczyniają się do szybszego powrotu do zdrowia.