Nieszczęśliwych wypadków nie da się przewidzieć. Zdarzają się one w przeróżnych sytuacjach. Są to wypadki w domu, w pracy, wypadki na drogach. W ich wyniku następuje często uszkodzenie ciała, złamania, konieczna jest wówczas wizyta w szpitalu, leczenie czasami długotrwałe, a następnie czasami długa i kosztowna rehabilitacja

A co w przypadku kiedy podczas nieszczęśliwego wypadku utraci się zęby? Co jest refundowane przez NFZ?   

Warto wiedzieć że u osób dorosłych mosty oraz korony nie są refundowane przez NFZ. Wyjątkiem natomiast jest sytuacja kiedy w wyniku wypadku powstało złamanie zębów i w celu refundacji szkody Pacjent musi zgłosić się do NFZ mają ze sobą odpowiedni wniosek i dokumentację. 

Utrata nawet jednego zęba ma wpływ na cały układ gryzienia każdy ubytek powinien być jak najszybciej uzupełniony, nawet jeśli nie refunduje tego NFZ. Warto zrobić to we własnym zakresie, pozostawianie pustego miejsca po zębie jest błędem. Zęby mogą zacząć się przesuwać bądź wysuwać. W momencie utraty jednego bądź też kilku zębów istnieje wiele różnych możliwości ich uzupełnienia. Jednym z nich może być na przykład umieszczenie w kości implantu czyli prościej mówiąc sztucznego korzenia. Choć wydawać by się mogło że jest to wynalazek nowoczesny to już nawet przez starożytnych Majów wykonywane były takie zabiegi.  

W  jaki sposób wygląda implant zębowy? Implanty zębów wyglądem przypominają  gwintowaną śrubę ale wykonane są oczywiście z innego materiału. Najczęściej implanty wykonywane są z tytanu. Są one bardzo małe. Najczęściej średnica wynosi od 3,3 mm do 4,8 mm, a długość waha się od 6 mm do 14. Dlaczego są takie małe? Ponieważ wielkością powinny przypominać wielkość korzenia zęba. Dlaczego implanty są wykonane najczęściej z  tytanu? Powodem jest to, że jest to materiał w pełni akceptowany przez ludzki organizm, jest całkowicie biozgodny. Najlepiej nadaje się właśnie na implanty zębowe. Na tytanowej śrubie mocowana jest korona wykonana z ceramiki bądź porcelany. Odcień dopasowany jest do naturalnego odcienia zębów. Nie należy się martwić o to, że doświadczy się innego odczucia mając implant. Pacjent nie czuje żadnej różnicy między implantem a zębem naturalnym. Zastosowanie implantu ma przewagę nad na przykład koronami ponieważ pozwala uniknąć niepotrzebnego szlifowania zdrowych naturalnych zębów. Zdecydowanie poprawia się samopoczucie pacjenta ponieważ implanty są bardzo estetyczne i wyglądają tak jak zęby naturalne.v Ponadto są niezwykle trwałe i niezawodne. Bardzo ważnym czynnikiem przesądzającym  o powodzeniu implantacji jest nienaganna higiena jamy ustnej. Przed zastosowaniem leczenia implantami warto być przebadanym przez swojego lekarza rodzinnego bądź lekarza specjalistę w szczególności kiedy cierpi się na nadciśnienie cukrzycę bądź inne choroby. Ponadto wcześniej należy zająć się takimi problemami jak próchnica, kamień nazębny. Muszą być one usunięte, a zęby powinny być zdrowe. Ile wynosi cena implantu? W zależności od systemu wykorzystanego implantu ceny są różne wahają się od 1800 do nawet 4 tysięcy za pojedynczy implant tytanowy. Ponadto mogą do tego mogą dojść jeszcze inne wydatki związane z kosztami wizyty stomatologicznej czy łącznika protetycznego bądź też śruby gojącej. Implanty są więc kosztowne, jednak warto w nie zainwestować ze względu na ich trwałość, naturalny wygląd i wygodę.